Novinky:

 

MENUSborZás. jednotkaTechnikaFoto & videoHistorieKontakt

Diskuse

Odkazy

 

Obec Určice

 

 

 

Oprava čerpadla vody na TATŘE

 

V červenci 2012 došlo k poruše čerpadla hasební vody na vozidle TATRA 148, CAS 32. Poněvadž se blížily žně a s tím i vyšší riziko požárů bylo potřeba poruchu odstranit co nejrychleji. V obecní pokladně se bohužel nepodařilo nalézt částku 30 000 Kč, za kterou by bylo možno pořídit repasované čerpadlo výměnným fondem a obec neměla ani možnost uvolnit k opravě vozidla vlastního pracovníka.Rozhodli jsme se proto provést opravu svépomocí, ve svém volném čase.
 

Bratři Sláma Radim a Vysloužil Petr vymontovali čerpadlo i s převodovkou z vozidla a bratr Mlčoch Jaromír a Kořínek Radek je rozdělali, vyměnili vadná ložiska, přetěsnili skříň a čerpadlo opět složili. Po té následovala opětovná montáž do vozidla, tu provedli bratři Kořínek Radek, Vysloužil Petr, Lorenc Martin a Majer Pavel. Celkem strávili na opravě přes 40 hodin práce.
 

Oprava nebyla jednoduchá, čerpadlo má 31 let a bylo dosti zarezivělé, bez hydraulického stahováku a acetylenového hořáku, které zapůjčil br. Mlčoch ze družstva Určice by se ani rozmontovat nepodařilo. Díly, které se měnily ( ložiska ) zakoupila Obec. Čerpadlo je nyní funkční, ale oprava byla spíše provizorní, neboť obal čerpadla, oběžná kola i čelní kryt jsou dosti zoxidované a místy chybí odhadem 40% materiálu, který je vymletý od vody. Z tohoto důvodu nás pravděpodobně čeká v následujících letech větší oprava a to nejen čerpadla, ale i rozvodů vody a nádrže vozidla.

 

Tato oprava  byla bohužel neúspěšná, cca po týdnu začalo čerpadlo téct. V hliníkovém obalu vznikla vlivem oxidace dírka. Kvůli stavu obalu nešla zavařit a navíc prohloubenin, které byly téměř přes tloušťku obalu tam bylo více. Čerpadlo muselo znovu ven a shodli jsme se, že oprava obalu není možná, proto jsme museli požádat Obec o zakoupení nového čerpadla, včetně sací klapky a rozdělovacího mezikusu. Než díly přišly tak jsme využili čas k natření vnitřku nádrže. Nyní je TATRA již opět v provozu, celkové náklady na díly a barvy jsou cca 50 000 Kč, hradila je Obec Určice, práci jsme zajistili sami ve svém volném čase.

 

Radek Kořínek

 

 

 

 
 © 2010 MOJE:-)